Коротка історична довідка

 

Сутиски - селище міського типу (з 1972 року), центр селищної ради, розташоване на лівому та правому берегах річки Південний Буг. Населення селища становить 6,4 тисяч чоловік.
    Територія селища освоєна досить давно. Перша письмова згадка про Сутиски припадає на 1551рік. В минулому жителі Сутиски брали участь у збройній боротьбі за краще життя в повстанських загонах К.Косинського, І.Підкови, у визвольній війні під проводом І.Хмельницького.
    Власниками села був граф Потоцький, потім купець Бекерс, пізніше граф Гейден Д.Ф. І саме Гейден зробив особливо багато для Сутисок. За його сприянням в селі була відкрита земська лікарня, працювало учительське училище, дві церковно-приходських школи, а також промислові підприємства: млини, ґуральня, папірня, на яких було більше 50 працівників.
    В роки колективізації в Сутисках було утворено два колгоспи: імені Леніна та імені Ворошилова.
    В 1926 році на садибі графа Гейдена була організована робота сільськогосподарського інституту,
    В 1928 році почала працювати одна з перших сільських гідроелектростанцій України потужністю 280 кВт.
    В 1932 році тут працювала Тиврівська МТС, яка вже в 1933 році мала 48 тракторів, які обслуговували колгоспи району.
    В роки Великої Вітчизняної війни більше 600 сутисчан боролися на фронтах з фашистськими загарбниками, 200 з них загинули героями. В.Єгорович та М.М. Захарчук нагороджені золотою зіркою Героя Радянського Союзу.
    Сутисчани гордяться своїми генералами Сакіним О.В. та Голубовичем, військовими Мельником О.М., Стороженком В.К.. Рудишиним Д.Т., рядовими Мацедонським Б.М., Лісниченком М.Ф. та сотнями інших громадян, які героїчно захищали рідну землю в роки війни.
    Великих змін зазнали Сутиски після війни.
    В 1947 році почав працювати потужний завод "Автоелектроапаратура". який за досить короткий час став провідним підприємством нашої області і всієї України. За кошти заводу в Сутисках було побудовано робітниче селище на 748 квартир, середня школа на 1200 учнівських місць, проведено газифікацію селища, заасфальтовано дороги.
    Широкого розвитку набула освіта і культура селища. Працюють дві загальноосвітні школи, районний навчально-виробничий комбінат, дитячий садок. Милує око чудовий будинок культури.
    Сутисчани   гордяться  своїми   земляками  -            видатними     діячами   науки та культури: докторами наук - Голодригою П.Я.. Ількуном Г.М., Ніколайчук С.П.,  Гречком О.М., Стеценком Г.С.; кандидатами наук - Малахановою Ж.В.,  Дерев'янко Н.О.; письменником Сакіним О.В., поетом і композитором  Івасиком В.В.